Proiect ATOR Flămânzi - „100...împreună”

Arhiepiscopia Iașilor Iunie 15, 2018

Mai multe detalii cu privire la această activitate ne-a oferit părintele Pîjîn Marius, coordonatorul filialei: „În fiecare săptămână tinerii din orașul Flămânzi sunt invitați să participe vineri dimineața la Sfânta Liturghie, acolo unde vor da răspunsurile la strană. Sâmbăta, la apusul soarelui, biserica va fi primitoare pentru serviciul Vecerniei care va solicita tot răspunsurile tinerilor din strană. Seara va continua cu dezbateri tematice și câteva jocuri de teambuilding și recreere. Duminica fiecare tânăr va participa la Sfânta Liturghie la parohia de care aparține, urmând ca după amiază să ne reunim la clubul de lectură de la Muzeul Țăranului din Flămânzi. Serile de duminică sunt prielnice pentru o chitară și un cântec în jurul unui vreasc aprins sau chiar un film bun în aer liber. De asemenea, o dată pe lună se va ieși în natură pentru a asculta din foșnetul pădurii. La acestea se vor mai adăuga și câteva ieșiri în taberele organizate de prietenii noștri la Nemțișor, Vorona Mare, Albești, Hârlău, Zoițani, și nu numai, și noi la rândul nostru vom fi gazde pentru alții în Tabăra Prieteniei de la Flămânzi, undeva în a treia decadă a lunii august. Dacă punem cap la cap timpul frumos pe care îl vom petrece împreună vor ieși 100 de ore și peste. Vor fi 100 de titluri de cărți pe care le-am citit sau am auzit vorbindu-se despre ele, vor fi 100 de prieteni pe care i-am primit în inima noastră, vor fi mult peste 100 de amintiri frumoase ce vor fi «înrămate» în sufletul nostru.”