Întrunire preoţească la Protopopiatul 2 Iaşi

Arhiepiscopia Iașilor August 22, 2017   Autor: Constantin Ciofu

Referatul cu tema „Mitropolia Basarabiei. Istoric“ a fost expus de părintele Gheorghe Ioniţă, protopop al Protopopiatului Chişinău, care a fost însoţit de un grup de 11 preoţi din Mitropolia Basarabiei. S-au prezentat mărturiile creştine de pe teritoriul Basarabiei din primele cinci secole d.H., arătând originile apostolice ale credinţei creştine şi vieţii bisericeşti de aici. A urmat apoi o sesiune de luări de cuvânt, întrebări şi răspunsuri în care s-au evidenţiat anumite aspecte ale vieţii bisericeşti contemporane în Republica Moldova, precum şi climatul bisericesc, duhovnicesc şi social actual. La final, părintele Daniel Profir, protopop al Protopopiatului 2 Iaşi, a prezentat temeiurile Centrului eparhial Iaşi, îndemnând la o bună conlucrare misionar-pastorală spre folosul duhovnicesc al tuturor credincioşilor.